A vasút szerelmesei számára bőven kínál felfedeznivalót ez a térség, hiszen szinte minden település megközelíthető vonattal. Nem beszélve róla, hogy magunkkal vihetjük a kerékpárt, különben is, a vonatozással a környezetet is kíméljük.
A térség legnagyobb városa, Orosháza Szeged, Békéscsaba, Budapest-Mezőtúr, Szentes, illetve Mezőhegyes felől közelíthető meg vonattal. A Mezőtúrról érkező vonat érinti Nagyszénást is. Ha Gyopárosra szeretnénk eljutni, megtehetjük vonattal is, hiszen a Szentes felé induló vonat első megállója nem messzire található a gyopárosi gyógy-, park- és élményfürdő bejáratától.
Ám ha nem szállunk le a vonatról és Gádoros nagyközségre vagyunk kíváncsiak, oda is eljuthatunk néhány perces utazás után, hiszen itt is számos látványosság vár bennünket, többek közt számos köztéri alkotás és természetesen a Justh Zsigmond-relikviák.
Orosházáról vonattal juthatunk el Kardoskúton, Tótkomlóson keresztül Mezőhegyesre, illetve Battonyára. Minden állomáson célszerű leszállni néhány órára vagy éppen hosszabb időre, hiszen Kardoskútnál megtekinthető a Fehér-tó, Tótkomlósnál a köztéri alkotások, a helytörténeti gyűjtemények, illetve az Erzsébet-liget és természetesen fürdőzni is lehet.
Mezőhegyesen már maga az állomásépület is kuriózum, hiszen erről mintázták a szentendrei skanzen főbejáratát is. A kisváros annak idején azért kapott ilyen szép állomást, mert Ferenc József is gyakran megfordult itt a híres ménesbirtokra látogatva.
Mezőhegyesen halad át a Békéscsaba-Újszeged vasútvonal is, mellyel további dél-békési vonatos túra tehető meg. Ha Békéscsaba felé indulunk, akkor első állomásunk Belsőkamaráspuszta lesz, majd Végegyháza alsó, Végegyháza következik. A további útvonal: Mezőkovácsháza, Mezőkovácsháza felső, Magyarbánhegyesi tanyák, Magyarbánhegyes, Magyarbánhegyes-Újtelep, Medgyesegyháza, Bánkút, majd Kétegyházán, Szabadkígyóson át Békéscsabára érkezik a vonat.
Ha esetleg a lőkösházi Vásárhelyi-Bréda kastélyt tekintenénk meg, ebben is segít a vasút, ugyanis Kétegyházán átszállva a nemzetközi vonattal néhány perc alatt a határközségbe érkezünk, s innen akár gyalog is elsétálhatunk az épülethez, közben megtekinthetjük Lőkösháza más nevezetességeit.
Sajnos a hatvanas-hetvenes évek vasúti politikája véget vetett a korábban rendkívül népszerű, gazdasági és személyszállításra is használt kisvasutaknak. Például a mezőhegyesi ménesbirtok területét szinte behálózták a keskeny nyomtávú sínek, de kisvasút járt szinte teljes Békés megyében.
Ezek emlékét leghívebben a kaszaperi vasúttörténeti múzeum őrzi, a sors fintora azonban, hogy a községet vasúttal már nem lehet megközelíteni.