Eredetileg főúri lakhely volt, de laktanyaként, üzemi konyhaként, téeszirodaként is használták a viharos múltú Vásárhelyi-Bréda kastélyt Lőkösházán, mely napjainkra Békés megye egyik legérdekesebb turistalátványossága lett.
A kastélyt a XVIII-XIX. század fordulóján építették, egyes források szerint Pollack Mihály tervei alapján Lőkösháza és Elek között egy kunhalomra. Építtetője Vásárhelyi János Arad vármegye alispánja volt (utolsó tulajdonosa, Bréda Viktor révén viseli a Bréda utónevet). A kastély a vicenzai Villa Capra mintájára épült és több mint száz évig eredeti funkciójában működött.
1944-ben kifosztották, majd államosították. Több tulajdonosa volt, először a Lőkösházi Állami Gazdaság, majd a kevermesi Lenin Tsz természetbarát egyesülete vette át. Időközben tovább folytatódott a leépülés, többek közt a parkerdő értékes növényeit is kivágták.
A 2000-es években a kastélyt egy magyar befektetői csoport vásárolta meg, akik EU-támogatásból újjáépítették és új funkciókkal látták el a Vásárhelyi-Bréda kastélyt, mely mára turisztikai attrakcióvá nőtte ki magát. A beruházás teljes költsége 338 millió forint volt, ennek nagyobb részét pályázati források tették ki.
A kastély minden nap déli 12 óra és 20 óra között nyitva tart. A látogatókat nem csak a klasszikus szolgáltatások – kiállítás, étterem, öt nyelvű idegenvezető rendszer használata – várják, hanem akik sötétedésig maradnak, különleges, 3D-s épületvetítés részesei lehetnek minden este fél kilenctől.
2015 tavaszán jártunk ott busszal Budapestről. Most próbálom kis jegyzeteimből megírni, hogy akkor hol jártunk, mit láttunk, de kár, hogy nem emlékszem mindenre, amit a kedves idegenvezető hölgy mondott.. sok mindent megtaláltam az interneten itt-ott, csak sajnos pár szót jegyeztem fel, amikor ott jártunk: Szent Anna Kápolna, Kállay Kristóf esküvője 1942.aug-ban és, hogy a fia járt ott a felújított épületben. A vetítés és a vacsora is nagyon tetszett, finom volt…. örülök, hogy ott jártam.. További sok sikert és látogatót kivánok:Szalai Erzsébet