A XIX. és a XX. századi, sőt a kortárs irodalomnak is gazdag tárháza ez a térség, akár egynapos túrával újraélhetők Justh Zsigmond realista regényei, Darvas József szociográfiái, Závada Pál rendkívül sikeres regényei és persze József Attila versei.
Justh Zsigmond
Justh Zsigmondot Orosháza és Gádoros is magáénak vallja: a tragikus sorsú, nagy reményekkel induló író sajnos nem bontakoztathatta ki tehetségét, hiszen mindössze 31 évesen hunyt el. Orosházán a városi könyvtár viseli a nevét, míg Gádoroson emlékszobát rendeztek be életművének gondozására, valamint mellszobra és síremléke is itt tekinthető meg.
Darvas József
Darvas József meglehetősen ellentmondásos megítélésű személyiség, köszönhetően politikai, közéleti szerepvállalásának az állampárt diktatúrájának idején, azonban irodalmi kvalitásait nem vonják kétségbe. Az ő emlékét szülőházában őrzi egy gazdag gyűjtemény Orosházán.
József Attila
József Attila csak néhány laza szállal kötődik Dél-Békéshez, ám emlékét a mai napig őrzik. A legendás költő még makói gimnazistaként több alkalommal megfordult Battonyán, ahol hittanvizsgáit tette le, ám számos forrás bizonyítja, hogy battonyai utazásai többek voltak egyszerű tanügyi látogatásoknál, a fiatal költőt számos hatás érte az akkori Csanád megye második legnagyobb városában. Ugyanígy hatottak rá a mezőhegyesi hónapok, ahol nyaranta magántanítóként tartotta fenn magát a szárnyait bontogató költőzseni az egyik majorban.
Závada Pál
Ha végigjárjuk a tótkomlósi helytörténeti gyűjteményeket, akaratlanul is eszünkbe jut az a világ, melyet a Kossuth-díjas Závada Pál tár elénk szociográfiáiban, regényeiben. Ezek közül is a legsikeresebb a Jadviga párnája, melyből film is készült, s melynek legfontosabb jeleneteit is Tótkomlóson forgatták.
Ugyancsak Tótkomlós szülötte Benedek István Gábor, aki elsősorban a helyi zsidóság történetét dolgozta fel regényeiben, elbeszéléseiben.
Battonya két fiatal kortárs íróval büszkélkedhet: a jelenleg Gyulán élő Kiss Ottó számos regényében utal a városra és környékére, mint ahogy a nála néhány évvel fiatalabb Poós Zoltán is gyakran megemlíti a legfontosabb helyszíneket: Tompapuszta, Gulyagyep és más természeti és egyéb látnivalókat, sőt a battonyai gázkitörés emlékére (melynek ma is látható következménye a Kráter-tó) verset is publikált a Tiszatájban.