A korabeli tanyai iskolák hangulatát élheti át (vagy újra?), aki ellátogat a mezőhegyesi iskolamúzeumba.
Az iskolamúzeum a Peregi vendégház épületében található, az egykori Külsőpereg 47. számú iskola, mely 1912-ben kezdte meg oktató-nevelő munkáját, és természetesen a helyi közművelődésnek is egyfajta központja volt.
Ezen iskolák jellegzetessége az volt, hogy nem különültek el az osztályok, hanem egy nagy csoportban tanult minden évfolyam, ami jelentősen nehezítette a pedagógiai munkát, ám bebizonyosodott, hogy megfelelő tehetséggondozás esetén ezek a tanyai gyerekek is felvették a versenyt városi társaikkal, miután felsőbb iskolákba kerültek.
Az iskola a nyolcvanas évek közepéig működött, majd a körzetesítés ezt az iskolát is elérte, a diákok innentől kezdve a mezőhegyesi központi iskolába jártak. Ez az iskola is az enyészet sorsára jutott volna, ha az önkormányzat nem újíttatja fel. Így jöhetett létre az iskolamúzeum, ahol egy komplett osztályterem teljes felszerelése tekinthető meg padokkal, szemléltető eszközökkel, korabeli dokumentumokkal.
„…nyáron lakásért és ellátásért tanítottam Mezőhegyesen.” – ezt József Attila írja Curriculum vitae-jében, s helytörténészek egyértelműen megállapították, hogy az akkor még makói gimnazista költő itt készített fel nyaranta diákokat az augusztusi pótvizsgára. Sok élményt szerzett a majorban, különösen a béresek világa érdekelte. Az irodalomtörténészek szerint Mezőhegyes is hozzájárult ahhoz, hogy későbbi verseiben a paraszti világ olyan hitelesen jelenik meg.
Képek
A település további attrakciói











