Ha dombegyházi sétánkhoz zenét akarunk választani, mindenképpen válasszuk Erkel Ferenc Bánk bán című művét, ez illik ugyanis leginkább a hely szelleméhez. Ne hökkenjen meg, eláruljuk, miért: itt nyugszik ugyanis Erkel Ferenc kedvenc énekesnője, Hollósy Kornélia.
A XIX. század közepének ünnepelt énekesnője (eredetileg Korbuly Kornélia) nevéhez a magyar opera fontos korszaka fűződik, különösen Melinda-alakítása maradt legendás. Az ünnepelt művésznő Lonovics József feleségeként élete későbbi időszakát a dombegyházi birtokon töltötte, s itt hunyt el 1890-ben. Emlékét méltán őrzik a faluban, például a helyi óvoda is az ő nevét viseli, hiszen sokat foglalkozott a helyi gyermekekkel: színjátszó csoportot szervezett, énekelni tanította őket, sőt a beteg gyermekeket is gyógyította.
De nem csak neki alakult ki kultusza a községben, hanem az 1526-ban itt született Balsaráti Vitus Jánosnak, aki sárospataki tanárként, lelkészként része a magyar kultúrtörténetnek – az ő nevét az általános iskola viseli Dombegyházon.
Tatár, török, Trianon – a község történetét e három negatívum határozza meg, ám minden csapást ki tudtak heverni, hiszen a hódító csapatok pusztítása után újjá tudott épülni a falu, míg Trianon sebeinek gyógyulása a közelmúltban átadott kisiratosi határátkelővel gyorsulhat fel. Helyben azt remélik, hogy mind gazdasági, mind turisztikai szempontból lendületet adhat a fejlődésnek a létesítmény.
Megtekintésre a helyi katolikus templom, a világháborús emlékművek, a birtokkereszt és a kápolna mellett a falu határában található kunhalmokat ajánljuk. Túrázni, kirándulni minden irányban érdemes, a magyar oldalon Kevermes, Battonya, Kisdombegyház található a legközelebb, míg a román oldalon Kisvarjaspuszta, Nagyiratos közelíthető meg a legkönnyebben Dombegyházról.
Az egyik legkedveltebb helyi attrakció az immár egy évtizedes múltra visszatekintő Halmok Közti Sokadalom, melyen szeptember első hétvégéjén több ezren vesznek részt.