A millenniumi emlékévben, azaz 2000 augusztusától 2001 augusztusáig számos értékes köztéri alkotással, emlékparkkal gazdagodott a térség. Ezekből mutatunk be néhány megtekintésre érdemeset a teljesség igénye nélkül.
Mind Orosháza, mind Tótkomlós Szent István szobrával tette emlékezetessé az államalapítást. Orosházán a város szülötte, Rajki László készítette el a Győri Vilmos téren látható művet, melyen a jogart és az országalmát tartó Szent István mellett turulmadár és oroszlán látható.
A tótkomlósi Szent István-szobrot Mihály Gábor készítette bronzból és andezitből. A főtéren található alkotás mottója utal a helyi szlovákok és magyarok békés együttélésére: “Mert az egy nyelvű és egy szokású ország gyenge és esendő”.
Ugyancsak nagyszabású alkotással ünnepelt Gádoros. Fűz Veronika Millenniumi emlékmű – A korona felajánlása című műve egy ötméteres mészkő oszlopon áll, rajta egy nőalak a Szent Koronát tartja a kezében.
Mezőkovácsházán Csanád vezért öntötték bronzba: Széri-Varga Géza alkotása a vezér nevét viselő általános iskola előtt található. A város 1950-ig Csanád megyéhez tartozott, eképpen tisztelegtek tehát a térség első vezetője emléke előtt.
Ugyancsak Csanádra emlékeztek a millenniumi idején Medgyesegyházán, ahol emlékpark született 2000-ben. Az önkormányzat egy korábban kihasználatlan földterületet ültetett be növényekkel, illetve a park folyamatosan kopjafákkal bővül.
Kevermesen is emlékparkkal tették emlékezetessé az államalapítás ezeréves évfordulóját. A park emlékművének jelképei közt találjuk a palástot, a kardot, a magyar állami címert, az országalmát és a kettős keresztet.