Az Alföldön élők elsősorban a mezőgazdaságból éltek a kezdetektől, s napjainkban is meghatározó a földművelés és az állattenyésztés a térségben. Ennek megfelelően e térség gazdaságtörténeti emlékei is az agráriumhoz köthetők.
Mindenek előtt Mezőhegyes rendelkezik a leggazdagabb múlttal e területen, ennek megfelelően építészeti látnivalói is erről tanúskodnak. Erre utalnak azok a zabsilók, melyek korábban rendkívül fontos szerepet töltöttek be a takarmányozásban. Ide sorolhatjuk a kocsimúzeumot, illetve a város bel- és külterületén fellelhető egyéb gazdaságtörténeti látnivalóit.


Békéssámson határában található az a magtár, melyet az 1800-as évek legelején építettek, s mely hűen tükrözi ezen időszak gabonatárolási szokásait.

Tótkomlóson elsősorban a korabeli kisgazdaságok működésébe engednek betekintést a helytörténeti gyűjtemények. Ezek közül legszemléletesebben a Kardoskút-Orosháza felé tartó úton található Tanyamúzeum mutatja be egy korabeli szlovák háztáji gazdaság működését.

Ugyanez mondható el az orosházi Holecska-féle bokortanyáról, mely – igaz, elsősorban idegenforgalmi céllal – a hagyományos paraszti életformát mutatja be a falusi turizmus kedvelőinek, beleértve gazdálkodás fortélyait is.
Ugyancsak Orosházán található a Kútmúzeum, mely nem a mezőgazdaság, hanem a vízellátás történetébe, annak technikai és szolgáltatási hátterébe enged betekintést.

Az olajbányászat is fontos jellemzője ennek a területnek, minderről számos fúrótorony és egyéb létesítmény tanúskodik. Ugyancsak ennek az iparágnak állít sajátos “emléket” a battonyai Kráter-tó: ez akkor keletkezett, amikor 1962-ben a Battonya 37-es kútnál gázrobbanás rázta meg a környéket. Szerencsére senki nem sérült meg, viszont a kár tetemes volt.
